Makarska - Przewodnik turystyczny

MAKARSKA - Makarska Riwiera, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Piękne miasto u stóp imponującej góry Biokovo ma 15 000 mieszkańców oraz naprawdę bogatą i długą tradycję w dziedzinie turystyki. W samym sercu Dalmacji Makarska jest kulturowym, administracyjnym i gospodarczym centrum w okolicy. Znajduje się 64 km na południe od Splitu.

To miasto jest wyjątkowym połączeniem piękna śródziemnomorskiego wybrzeża i górskich skał. Góra Biokovo z jej najwyższym szczytem - św. Jure 1762 m, należy do parku przyrody ze swoimi zjawiskami krasowymi, oraz endemiczną roślinnością i wyjątkową florą i fauną.

Dlatego też w tej turystycznej destynacji można cieszyć się słońcem i dziewiczymi obszarami górskimi jak i innymi udogodnieniami, które Makarska oferuje poprzez stylowe zakwaterowanie w hotelu, zakwaterowanie w kwaterach prywatnych, ośrodki termalne, centrum sportowe, centrum odnowy biologicznej, korty tenisowe (ośrodek tenisowy z dziewięcioma kortami, dwie hale sportowe, wszystkie z podłogą naturalną i oświetleniem), zostało rozwinięte i centrum rekreacyjne - centrum zdrowia i wiele innych usług. W miesiącach letnich w Makarska odbywają się liczne festiwale folklorystyczne oraz wiele rozrywek kulturalnych i sportowych. Restauracje i tawerny dysponują bogatą ofertą kulinarną obejmującą tradycyjną żywność i wina.

Ze względu na swoje bogate życie nocne Makarska jest ulubionym miejscem dla turystów krajowych i zagranicznych. Wszystko to tłumaczy, dlaczego miasto Makarska nazwane zostało „miastem powrotów” ze względu na piękną przyrodę, dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz niezwykle bogate możliwości prywatnego zakwaterowania gdzie ludzie są przyjaźni i uśmiechnięci, co jest zawsze mile widziane przez turystów, którzy potem zawsze wracają do tego miejsca docelowego.

Ponieważ Makarska znajduje się w miejscu przecinania się wielu szlaków lądowych i morskich turyści mają możliwość wybrania się na przyjemne wycieczki na pobliską wyspę Brač, Hvar, Korčula lub w góry Biokova albo do miasta Split, Dubrownik czy sanktuarium w Međugorje i wielu innych miejsc, aby uczynić swój pobyt niezapomnianym. Otwarte na morze, ale zasłonięte przez góry to miasto jest idealnym miejscem na wakacje, rozrywkę i rekreację.

Makarska znajduje się w osłoniętej zatoce zamkniętej przez dwa półwyspy: św.Petra i Osejava, prawie w centrum Riwiery otoczona Biokovskim masywem. Klasyczne antyczne miasto Maccarum rozwinęło się w ważny ośrodek. Dostępne dane mówią, że w Zatoce Makarska plemiona Neretljani w 1887 rok pokonały flotę wenecką. Za panowania Petar Krešimir IV, w XI wieku, miasto Makarska dołączone zostaje do państwa chorwackiego. W średniowieczu miasto znajdowało się pod panowaniem władców węgiersko-chorwackich.

Pod koniec XV wieku zostało zdobyte i doszczętnie zniszczone przez Turków. Później zostało odnowione i ponownie uznane za centrum regionalne. Turcja buduje w Makarska twierdzę, która projektował znany Turek Hajurdin, ten sam, który zbudował most w Mostarze. W 1646 roku podczas wojny turecko-weneckiej region zostaje wyzwolony spod panowania Tureckiego i aż do upadku Wenecji Makarska znajduje się pod panowaniem Republiki Serenissima. W tym czasie zostaje odnowionych wiele budynków, szczególnie religijnych, które zostały zniszczone pod panowaniem tureckim.

Na placu przed katedrą św. Marka zbudowana została barokowa fontanna i pomnik słynnego chorwackiego poety, kolekcjonera chorwackiego dziedzictwa literackiego Andrija Kačić Miošić, dzieło znanego chorwackiego rzeźbiarza Ivan Rendić. Domy na nabrzeżu były w czasie II wojny światowej bardzo zniszczone, ale w tym samym miejscu wzniesiono inne budowle. Z urbanistycznego punktu widzenia bardzo ciekawa jest Mala obala (Marineta) gdzie znajdują się dobrze zachowane domy z XVIII i XIX wieku. Wśród budynków na nabrzeżu, wyróżnia się barokowy kościół św.Filip zbudowany pod koniec 1757 roku.

Historyczne i kulturowe bogactwo przedstawia klasztor franciszkański z jego słynnym Malokološki muzeum, którego kolekcja składa się z międzynarodowych i krajowych przedmiotów z dna morskiego. Znajduje się tu także katedra św. Marko, kościół św.Filip i św Petra, sanktuarium, Veprić, Kačićev plac i inne muzeum i galerie, które dostępna są wśród małych brukowanych uliczek i placów

Prosze chwilę poczekać!