Pirovac - Przewodnik turystyczny

PIROVAC - Chorwacja, Sibenik: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Pirovac jest malowniczym miasteczkem w północnej Dalmacji, 26 km na północ od Sibenik przy głównej drodze w kierunku Zadar - Sibenik. Usytuowany na niskim brzegu zatoki Pirovac, gdzie znajduje się bezpieczna przystań od wszystkich wiatrów oprócz zachodniego. Znajduje się w pobliżu miasteczka Prosika gdzie został wybudowany kanał, z którego przelewa się woda jeziora Vrana do morza, w regionie bogatym w lasy i winnice. Ludność głównie pracuje w rolnictwie, uprawie winorośli, w przemyśle stoczniowym, rybołówstwie i w turystyce.
 
Pierwszy raz osiedle wspominane jest w XIII wieku, a w średniowieczu był w posiadaniu książąt Chorwackich. Należy wymienić, rodzinę szlachecką Draganić i jej gospodarstwa z XVI wieku jak i gotycki sarkofag z 1447 roku w rodzinnym grobowcu Dragančića-Vrančića. Kościół parafialny św. Juraj z 1506 roku został przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku.
 
Pirovac przyciąga wielu turystów ze względu na piękne zatoczki Sitnica, Vrulje, Makirina i Vrilo oraz ich piaszczyste plaże, a szczególną atrakcją jest wyspa Sustipanac, położona naprzeciwko Pirovac, gdzie goście miasta często zażywają kąpieli. Wysepka jest również interesująca ze względu na ruiny klasztoru franciszkanów z XVI wieku. W zatoce Makirina znaleziono błoto stosowane w lecznictwie.
 
W Pirovac tradycyjnie odbywa się konkurs Prvi glas Pirovca (pierwszy głos wokalisty) oraz prawdziwy dalmatyński festyn Pirovačka Noć. Jest tu szczególnie uroczyście obchodzone święto św. Jerzego, patrona Pirovac (23 kwietnia) i Matki Bożej Karmen (16 kwietnia). Pirovac posiada około 20 restauracji a w każdy sobotni wieczór w sezonie organizowny jest Seafood Festival. Oprócz dla rodzin z dziećmi, Pirovac jest także idealnym miejscem dla miłośników wędkarstwa, ze względu na pobliskie jezioro Vrana gdzie można upolować większe okazy suma, szczupaka i karpia.

Prosze chwilę poczekać!