Podgora - Przewodnik turystyczny

PODGORA - Makarska Riwiera ,Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Podgora to miejscowość i port na Riwierze Makarskiej, 9 km na południowy wschód od Makarskiej, 70 km od Splitu. Położone w centrum wybrzeża dalmatyńskiego na początku drogi do Vrgorac.

Wszystkie budynki o większym znaczeniu zostały wybudowane po odejściu Turków oraz po zażegnaniu niebezpieczeństwa ich powrotu. W późnym stylu barokowym rodzina Mrkušić zbudowała swoją letnią rezydencję, którą dziś reprezentuje klasycystyczna kaplica z 1802 roku. Do klasycyzmu należy również kościół parafialny Wszystkich Świętych w Gornja Podgora z 1764 roku, który jest jedną z najbardziej monumentalnych budowli na Riwierze Makarskiej.

Na cmentarzu znajduje się pomnik Mihovill Pavlinovića, dzieło Jana Rendića, jednego z najbardziej znanych indywidualistów Iliryzmu. Na wzgórzu nad portem znajduje się monumentalny pomnik walki z faszyzmem wzniesiony w 1962 roku, który symbolizuje złamane skrzydła mewy. Po trzęsieniu ziemi w 1962 roku w Podgora został zbudowany kościół w stylu nowoczesnym w kształcie statku.

Budowa pierwszego hotelu "Praga" 1922 roku to początek nowoczesnej turystyki, choć jeszcze na początku lat sześćdziesiątych Podgora była małą wioską rybacką, która jednak rozwinęła się w nowoczesne centrum turystyczne, tylko dzięki budowie autostrady Adriatyckiej. Podgora posiada prawie 2000 miejsc w hotelach i około 3600 miejsc noclegowych w kwaterach prywatnych. Na przylądku Sutikla znajduje się camping na 300 miejsc ze starymi drzewami oliwnymi. Bez względu na lokalizację ugoszczą Państwa życzliwi gospodarze oraz przywita przepiękna śródziemnomorska przyroda.
Przyciągnie Państwa śródziemnomorska czystość środowiska, gdzie słońce o zachodzie świeci tysiącem kolorów, a poranek budzi zapachami natury. Plaże są piękne, białe i czyste, a dzięki korzystnym prądom morskim można cieszyć się plażowaniem od maja do października, lub wybrać pobyt o każdej innej porze roku i dzięki łagodnej pogodzie spędzić udane wakacje..
W wielu restauracjach, pizzeriach i hotelach można skosztować krajowej i międzynarodowej kuchni, potraw i napojów. Można również bawić się w klubach i kawiarniach. W lipcu i sierpniu można w każdym tygodniu wziąć udział w spektaklach, lub posłuchać tradycyjnej pieśni dalmatyńskiej. Obchody św. Wincentego, patrona Podgora to tradycyjny festiwal, który odbywa się w pierwszą niedzielę po dniu PMB (15 sierpnia)

W Podgora znajduje się wiele obiektów sportowych oddanych do dyspozycji podczas wakacji takich jak: korty tenisowe, boisko do piłki ręcznej, koszykówki jak również jazda na nartach wodnych, bowling, surfing, nurkowanie, pływanie łódką. Dla pieszych organizowane są wycieczki w góry, foto safari i myślistwo sportowe w pobliskim parku przyrody Biokovo.

Prosze chwilę poczekać!