Scedro (Wyspa Scedro) - Przewodnik turystyczny

SCEDRO (WYSPA SCEDRO) - Hvar, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Scedro prawie bezludna wyspa piękna, położony 2700 m od południowego wybrzeża wyspy Hvar, na południe od miejscowości Zavala. Istnieją dwie głębokie i osłonięte zatoki, które odegrały bardzo ważną rolę w dziejach żeglugi na Morzu Adriatyckim ze względu na jego właściwości ochronne (štedri w starym języku Slavonskim oznacza hojny, stąd nazwa Šćedro). Zgodnie z Statutem z 1331roku, wyspa była własnością komunalną przeznaczoną do wypasu bydła.

Scedro oferuje przyjemne spacery, pływanie i piękne widoki, zwłaszcza od strony zachodniej, gdzie wspaniały widok na grzbiet Hvar szczególnie piękny o zachodzie słońca. Najwyższy szczyt na Scedro jest tylko 110 m nad poziomem morza. Klimat jest jeszcze łagodniejszy niż na wyspie Hvar i dzięki rosie, która powstawała nocą, tutaj w przeszłości uprawiano żyto i pszenicę, co potwierdza i stary pług z wyspy Scedro, który można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym w Stari Grad.
Przez wieki wyspa była pokryta lasami. Jest to szczególnie piękny sosnowy las po wschodniej stronie wyspy. Na lokalizacji Stare Stine jest nadal widoczny stary wykop, z którego pobierano gips do dekoracji barokowych kaplic Hvar oraz Katedry Hvar. Dobrze zachowane zabytki wysepek, do których załącza się kamienny pomnik „stećak” grób Iliryjski imponujących rozmiarów oraz klasztor Dominikanów i kościół św. Marija Velikodušne(hojne), nazwana na cześć wyspy z 1465 roku.

Prosze chwilę poczekać!