Sibenik - Przewodnik turystyczny

SIBENIK - Chorwacja, Sibenik: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Miasto Sibenik leży w ujścia rzeki Krka, która stanowi bardzo przestronną zatokę połączoną z otwartym morzem głębokim kanałem wodnym św. Antoniego. Dlatego też zaskakuje fakt, że doskonale zabezpieczony port od wielkiego znaczenia strategicznego i położenia nie jest wspominany w historii wcześniej niż przed 1066r gdzie w jednym dokumencie stwierdza się, że chorwacki król Petar Krešimir na Boże Narodzenie przebywał w mieście Sibenik ze swoją rodziną. Sibenik wedle tego dokumentu jest najmłodszym miastem w Dalmacji, które zostało założone przez chorwackich królów.
 
W trakcie tych burzliwych wieków Sibenik doświadczył wielu zagrożeń tureckiego natarcia na Europę, a jego średniowieczny wygląd zmienił się przez budowę nowych mocniejszych fortyfikacji . Zmartwiona obroną portu Sibenik od morza, Republika Wenecka, w 1540 roku po pierwszym istotnym zagrożeniu tureckim, zdecydowała się na budowę jednego z najpiękniejszych zamków renesansowych na Adriatyku, a być może na całym Morzu Śródziemnym.
 
W Sibeniku dominuje twierdza św.Ana, która znajduje się 70 metrów nad poziomem morza, na samym szczycie wzgórza powyżej historycznego Starego Miasta. Potężna twierdza św. Ivan gwiaździstego kształtu odegrała kluczową rolę w obronie miasta przed atakiem tureckim. Nieco dalej na wschód w tym samym czasie zbudowano i trzecią twierdzę, Šubićevac.
 
Historyczne centrum Sibenik rozwinęło się wokół starego portu w formie amfiteatru, wspinając się pod górę i rozszerzając się na wschód i zachód. Centrum zabytkowego miasta Sibenik, był jego główny plac, Plathea communis, dziś Trg Republike Hrvatske, ze swoimi najważniejszymi budowlami sakralnymi i świeckimi.
 
Katedra w Sibenik, poświęcona apostołowi Jakubowi, to najważniejsza budowla w mieście i jego prawdziwy symbol. Dzięki pracy znanych architektów i ich odważnych koncepcji, jej znaczenie wykracza poza ramy lokalne i regionalne. Ze swoimi właściwościami, katedra została wpisana do rejestru UNESCO światowego dziedzictwa artystycznego.
 
Wzdłuż południowej elewacji katedry w XV wieku zbudowano pałac biskupiji, a obok niego została zbudowana loggia miasta. Po zachodniej stronie znajduje się posąg Juraj Dalmatinac, budowniczego tego pałacu dzieło słynnego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrović. Na południowy wschód od katedry są dwa skrzydła pałacu księcia, który został przekształcony w Muzeum miasta Sibenik.
 
Z najważniejszych budynków sakralnych należy wymienić kościół św. Barbara ze względu na mały, ale cenny zbiór sztuki sakralnej. Wzdłuż południowej elewacji kościoła św.Krševana zbudowana w 1266r wysoka wieża, najstarsza w Chorwacji. Nowy renesansowy kościół, którego charakteryzuje jego malowany drewniany strop, jest najstarszym przykładem takiego rozwiązania dekoracyjnego w Dalmacji.
 
Na wschód od starego miasta zbudowano nowy plac, Poljana, którego zachodnią część zamyka budynek teatru. Na południe od Poljane urządzony jest deptak miasta, który został niedawno całkowicie odnowiony. Również nie tak dawno temu na jego południowym wejściu, umieszczona została rzeźba króla Petar Krešimir IV, dzieło znanego chorwackiego rzeźbiarza Marija Ujević-Galetović.
 
Dwa pierwszej klasy parki narodowe znajdują się w pobliżu Sibenik: Park Narodowy Krka i Park Narodowego Kornati. Jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne trzeba wymienić Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal, który już pół wieku z powodzeniem odbywa się, co roku. Dzięki heroicznym wysiłkom ich mieszkańców miasto Sibenik w czasie wojny zostało ocalone od destrukcji i podboju.

Prosze chwilę poczekać!