Stari Grad - Przewodnik turystyczny

STARI GRAD - Wyspa Hvar, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Stari Grad miasto i port na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Hvar. Od miasta Hvar oddalone o 18 km na lokalnej drodze na wyspie. Jest połączona z lądem promem z Rijeka, Split, Dubrownik. Podstawę gospodarki stanowią; rolnictwo, uprawa winorośli, oliwek, rybołówstwo turystyka.

Jedno z najstarszych miast w Europie i najstarsze miasto na wyspie Hvar, a już w 4 wieku przed nową erą był zasiedlony przez Greków i nazywało się Pharos. Kiklopski zidovi (mury Cyklopa) znalezisko o tej nazwie to 9 km długie greckie ruiny murów, które zamykały Pharos. Greków zmienili Rzymianie, a renesans oznaczony został przez chorwackich pisarzy i artystów. Tak, więc spod dzisiejszej podłogi w domu w ulicy Srednja znajduję się mozaika rzymska z 2 wieku a w kościele św.Ivana znajduję się chrzcielnica z wczesnego chrześcijaństwa pochodząca z 6 wieku. Na lokalizacji Pod Dolom znajdują się pozostałości willi rustykalnej.

Hektorovićev Tvrdalj, to połączenie renesansowego pałacu i twierdzy, który w XVI wieku kazał wybudować Petar Hektorović, chorwacki poeta, autor „Ribanje i ribarsko prigovaranje”. W pobliżu znajduje się staw otoczony arkadą i parkiem, a przed domem, na placu znajduje się pomnik poety. Klasztor Dominikanów jest zbiorem artefaktów i lapidarium, a w galerii Jurije Plančić znajduję się, przegląd chorwackiej sztuki XX wieku i jego twórczości.

Plaże w mieście są kamieniste, betonowe lub żwirowe, a morze wokół słynie z bogactwa gatunków ryb. Stari Grad z jednej strony związany z lądem i polami lawendy i winnic, z drugiej chroniony jest przez morze i jest szczególną atrakcją turystyczną i jednym z najczęściej odwiedzanych miejscowości turystycznych na Adriatyku.

W mieście oferuje się różne możliwości zakwaterowania w apartamentach i pokojach w domach prywatnych a w restauracjach i tawernach oferowane są doskonałe dania kuchni lokalnej, szczególnie owoce morza i wspaniałe wina. Starigradskie wina są produktem, wielowiekowej tradycji połączone z nowoczesną technologią. Jeśli chodzi o obiekty sportowe i rekreacyjne dostępne są korty do tenisa, koszykówki, piłki nożnej i kręgli i sportów wodnych takich jak windsurfing i nurkowanie.

W sezonie letnim, Stari Grad proponuje bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, takich jak Starogradsko ljeto i tradycyjne letnie imprezy, malarstwo renowacyjne, warsztaty muzyczne Hic Faros, HIC ARS, lub maraton Faros, projekcje nowych filmów można zobaczyć w teatrze letnim.

Prosze chwilę poczekać!