Stomorska - Przewodnik turystyczny

STOMORSKA - Wyspa Solta, Chorwacja: Wybierzcie miejsce wakacji i zarezerwujcie noclegi on-line. Zobaczcie naszą ofertę z tysiącami zdjęć miast, miasteczek, zatok i wysp!


Stomorska to wieś w północno-wschodniej części wybrzeża Solta. Został zbudowany jako port Gorenje Selo w pięknej zatoce naprzeciwko Splitu. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, żegluga, rybołówstwo i turystyka. Połączenia promowe wsi odbywają się ze Splitem i wyspą Brac. Na południowym brzegu zatoki Solta znajdują się przepiękne zatoki: Livka, Travna Stracinska, Grabova i Senjska.
 
Wyspa ta jest jedną z najmniejszych wysp chorwackich i posiada charakterystyczny duch wyspy. Na wzgórzach głębokiej zatoki, w harmonijnej architekturze przeplatają się kamienne domy, dwory, wieże i schody a na dnie zatoki znajduje się stare centrum. Port jest zawsze pełen życia. Stomorskie żaglowce jak zmęczeni rolnicy po dniu ciężkiej pracy, odpoczywają w miejscowym porcie po wielkim morzu. Ze słonecznych zatok w zaciszu wiatru na brzegu starzy mieszkańcy Solty przypominają sobie niektóre z dawnych dni, pozornie obojętni na lokalną codziennosć.
Osiedle rozwija się głównie od początku XVIII wieku wokół Sanktuarium Matki Bożej Stomorskiej i matki Bożej od Bori jako ośrodek religijny Gornje Selo (3 km) gdzie kwitnie turystyka wiejska. Na wschód od Stomorska jest zatoka Gornja Krusica, osiedle domów letniskowych i kąpielisko. Stomorska w sezonie letnim wraz z Necujam, są centrum rozrywkowym na wyspie. W Stomorska jest kilka doskonałych restauracji a rekreacja związana jest ze sportem na wodzie.

Prosze chwilę poczekać!